V Warsztaty "POLON CBRNE"
Podczas tegorocznej edycji warsztatów ćwiczono współdziałanie służb militarnych i niemilitarnych przy wykorzystaniu m.in. urządzeń bezzałogowych oraz systemu antydronowego podczas sytuacji kryzysowej spowodowanej użyciem środków CBRN.
Warsztaty rozpoczęły się od sesji plenarnej z udziałem gości reprezentujących polskie i zagraniczne instytucje oraz wyspecjalizowane jednostki działające na rzecz bezpieczeństwa kraju podczas ewentualnego zagrożenia terrorystycznego CBRN m.in : Dowództwo Generalne Inspektoratu Rodzaju Sił Zbrojnych, Centralny Ośrodek Analizy Skażeń, Centrum Reagowania Epidemiologicznego SZ, Wojskowy Instytutu Chemii i Radiometrii, Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, Państwową Agencję Atomistyki, Graniczną Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, Państwową Inspekcję Sanitarną MSWiA, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Ochrony Państwa, CBŚP, Biura Operacji Antyterrorystycznych, Państwową Straż Pożarną, Instytut Przemysłowy w Warszawie, Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego, Uniwersytet Łódzki, Port Lotniczy Bydgoszcz S.A.
Stronę zagraniczną reprezentowali przedstawiciele NATO Force Integration Units (NFIU) oraz sojusznicy z krajów NATO - żołnierze z 773 rd Civil Support Team z 21 Dowództwa Wsparcia Amerykańskiej Armii Europejskiej (21 st Theater Sustainment Command) stacjonującej w Kaiserslautern w Niemczech.
W sesji plenarnej wzięli udział funkcjonariusze Straży Granicznej z Komendy Głównej SG oraz z Nadwiślańskiego Oddziału SG.
Podczas drugiej części warsztatów ćwiczono praktyczne użycie sprzętu specjalistycznego. Scenariusz epizodu zakładał pozostawienie przez dron improwizowanego urządzenia wybuchowego, mogącego zawierać niebezpieczne materiały w postaci środków CBRN-E. W pokazie, który był wyjątkowo widowiskowy, wzięli udział funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy.
W dniach 26–27 czerwca br. na terenie Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy oraz Ośrodka Szkoleniowego w Tylnej Górze odbyły się III Ogólnopolskie Warsztaty POLON CBRNE. Ich tematyka koncentrowała się na reagowaniu na zdarzenia z zakresu zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i wybuchowych.
Organizatorem wydarzenia była Placówka Straży Granicznej w Bydgoszczy, która już po raz trzeci przeprowadziła tego rodzaju przedsięwzięcie. Poprzednie edycje odbyły się na terenie zakładu POLON-ALFA S.A.
Tegoroczne warsztaty podzielono na dwa etapy. Pierwszy obejmował sesję plenarną z udziałem ekspertów z kraju i zagranicy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele m.in. Komendy Głównej Straży Granicznej, Sił Zbrojnych RP, służb ratowniczych, uczelni, instytutów badawczych, administracji publicznej oraz NATO-wskiej Jednostki 773rd RD Civil Support Team z Niemiec.
Drugi etap miał charakter praktyczny – uczestnicy wzięli udział w ćwiczeniach zakładających reagowanie na sytuację kryzysową związaną z użyciem drona przenoszącego improwizowane urządzenie wybuchowe z możliwą zawartością środków niebezpiecznych. W działaniach udział wzięli funkcjonariusze Straży Granicznej, strażacy PSP oraz przedstawiciele instytucji lokalnych i wojskowych.
Warsztaty były doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i przećwiczenia współdziałania służb w sytuacjach o podwyższonym ryzyku.
źródło: https://www.sppsp.bydgoszcz.pl/newsy/ii-ogolnopolskie-warsztaty-polon-cbrne/Warsztaty zorganizowane przez bydgoskich funkcjonariuszy Straży Granicznej przy współpracy partnerów z Bydgoszczy tym razem dotyczyły współdziałania służb w sytuacji kryzysowej spowodowanej użyciem środków CBRN w kontekście zagrożenia terrorystycznego z wykorzystaniem m.in. urządzeń bezzałogowych oraz systemu antydronowego. Poruszone zostały również kwestie organizacji zabezpieczenia sanitarno – epidemiologicznego w lotniczych przejściach granicznych.
Jednym z głównych wniosków płynących ze strony uczestników poprzednich dwóch edycji warsztatów była inicjatywa zorganizowania kolejnych ćwiczeń, które dają możliwość wdrażania procedur koordynacyjnych podmiotów militarnych i niemilitarnych przy wystąpieniu tego typu zagrożeń.
Tegoroczna edycja zrealizowana była w myśl Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015 - 2019. Mimo, że dotychczas w Polsce nie odnotowano bezpośrednich działań związanych z próbami pozyskania na dużą skalę lub użycia czynników chemicznych, biologicznych, radiacyjnych i nuklearnych do działań terrorystycznych, to mimo tego służby wraz z odpowiednimi instytucjami starają się być przygotowane na wystąpienie takiego zagrożenia. Stąd też wspólna inicjatywa ćwiczeń kryzysowych, która daje praktyczne możliwości przećwiczenia odpowiednich procedur, algorytmu postępowania w tego typu zdarzeniach.
Całe przedsięwzięcie przebiegało w dwóch odsłonach. Pierwsza to sesja plenarna z udziałem gości zarówno z kraju jak i zagranicy reprezentujących kluczowe instytucje i organy właściwe w tematyce, związanej z zagrożeniami CBRNE: z Komendy Głównej Straży Granicznej, Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, Dowództwa Generalnego Inspektoratu Rodzaju Sił Zbrojnych, Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych RP, Inspektoratu Uzbrojenia, Szefostwa Techniki Lądowej, Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń, Centrum Reagowania Epidemiologicznego SZ, Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii, Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Bydgoszczy, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia, JW. 3136 z Chełmna, Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, Państwowej Agencji Atomistyki, Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Ochrony Państwa, CBŚP, Biura Operacji Antyterrorystycznych, Państwowej Straży Pożarnej, Instytutu Przemysłowego w Warszawie, Międzynarodowego Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego, Uniwersytetu Łódzkiego, Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A., Urzędu Miasta Bydgoszcz, przedstawiciele NATO Force Integration Units NFIU oraz sojusznicy z krajów NATO - żołnierze z 773 rd Civil Support Team z 21 Dowództwa Wsparcia Amerykańskiej Armii Europejskiej /21 st Theater Sustainment Command/ stacjonującej w Kaiserslautern w Niemczech.
Druga część to warsztaty dla przedstawicieli instytucji i podmiotów, gdzie zaprezentowano praktyczne użytkowanie sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego podczas tego typu zagrożeń. I nie tylko…Ta część stanowiła najbardziej widowiskowy punkt całego przedsięwzięcia, gdyż opierała się na praktycznym współdziałaniu służb militarnych i niemilitarnych wobec sytuacji kryzysowej związanej z pozostawieniem przez dron improwizowanego urządzenia wybuchowego, mogącego zawierać niebezpieczne materiały w postaci środków CBRN-E. Podczas tego pokazu współpracowały ze sobą jednostki m.in. z wojska, Państwowej Straży Pożarnej i Placówki Straży Granicznej z Bydgoszczy.
Warsztaty to również świetna i właściwa płaszczyzna do zbudowania właściwych i skutecznych relacji z polskimi podmiotami, które poprawiają zdolność NATO do współpracy ze swoimi globalnymi partnerami w czasie kryzysu oraz ułatwienia współpracy między międzynarodowymi siłami NATO i polskimi podmiotami w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej wywołanej przez, urządzenie wybuchowe zawierające czynniki CBRN. Przykładem tego może być udział w ćwiczeniach żołnierzy z 773 rd Civil Support Team reprezentujących amerykańską armię, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z obszaru zagrożeń CBRN.