V Warsztaty "POLON CBRNE"
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele instytucji i wyspecjalizowanych jednosek działających na rzecz bezpieczeństwa kraju podczas ewentualnego zagrożenia terrorystycznego CBRN oraz ochrony lotnictwa cywilnego.
Drugiego dnia warsztatów POLON CBRN odbyły się ćwiczenia praktyczne, które dotyczyły wystąpienia sytuacji kryzysowej spowodowanej przez niezidentyfikowany bezzałogowy statek powietrzny. Organizatorzy ćwiczeń założyli, że statek, mogący zawierać urządzenie wybuchowe zawierające środki niebezpieczne – chemiczne, biologiczne, radiacyjne, wtargnął w strefę kontrolowaną lotniska - CTR (ang. Control Zone) na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Głównym elementem warsztatów było ćwiczenie współdziałania służb militarnych i niemilitarnych. W ćwiczeniach wzięli udział funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy i Placówki Straży Granicznej w Łodzi. Warsztatom na terenie Portu Lotniczego towarzyszył pokaz sprzętu używanego w sytuacjach zagrożenia czynnikami CBRN-E i w ochronie lotnictwa cywilnego.
Ponadto uczestnicy wydarzenia mogli odwiedzić stoisko promocyjne Placówki SG w Bydgoszczy, gdzie funkcjonariusze z placówki nie tylko prezentowali sprzęt używany przez nich w codziennej służbie, ale także udzielali informacji dotyczących naboru i ścieżki rozwoju zawodowego w formacji.
W ramach tegorocznych IV Ogólnopolskich Warsztatów POLON CBRNE zorganizowanych w Bydgoszczy w dniach 21-22 czerwca 2023 roku odbyła się Konferencja Naukowa pt. "Zagrożenia CBRNE w Lotnictwie Cywilnym - świadomość, edukacja, ochrona" zorganizowana w Szkole Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy oraz ćwiczenia praktyczne dot. sytuacji kryzysowej spowodowanej przez niezidentyfikowany bezzałogowy statek powietrzny, który wtargnął
w strefę kontrolowaną lotniska – CTR, mogący zawierać urządzenie wybuchowe zawierające środki niebezpieczne – chemiczne, biologiczne, radiacyjne.
W warsztatach wzięli udział goście reprezentujący instytucje oraz wyspecjalizowane jednostki działające na rzecz bezpieczeństwa kraju podczas ewentualnego zagrożenia terrorystycznego CBRN oraz z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego m.in:
Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie,
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego,
Uniwersytet Warszawski,
Akademię Sztuki Wojennej,
Komendę Główną Straży Granicznej,
Nadwiślańskiego Oddziału SG,
8 Kujawsko-Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej,
Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej w Bydgoszczy,
Centralny Ośrodek Analizy Skażeń,
Centrum Reagowania Epidemiologicznego SZ,
1 Brygadę Logistyczną w Bydgoszczy,
Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
Służbę Ochrony Państwa,
Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji "BOA",
Państwową Straż Pożarną,
Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy,
Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy,
Komendę Miejską Policji w Bydgoszczy,
Port Lotniczy Bydgoszcz Aeroklub Bydgoski,
Państwową Wojewódzką Inspekcję Sanitarno-Epidemiologiczną w Bydgoszczy,
Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia,
Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Bydgoszcz,
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy,
Aviation Technik,
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.
Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne - Belma S.A.
GKN Aerospace Industries,
JAKUSZ Sp. z o.o.,
IBKOL,
Raytech,
MBU,
ARPOL.